Разчетоха каменен надпис в храм от 7 век
Разчетоха надпис на плоча, датираща от 7-8 век. Открита е при проучвания на църквата "Света Богородица" в Мелник.
Тя е в исторически квартал "Армения" в града, информираха от Община-Сандански.
Надписът е разчетен от Николай Шаранков, водещ епиграф в България. Ръководител на проучването е Методи Златков от Национален археологически институт с музей – БАН, а консултант – професор Виолета Нешева. В екипа бяха включени специалисти от Археологически музей-Сандански и Регионален исторически музей – Благоевград.
Отличиха се ясно два периода на застрояване. Първият е от ΧΙΙΙ – ΧIV век, когато е построена църква с дължина над 14 метра. Около църквата се развива некропол. Вторият период на застрояване е от Възраждането. В средата на ΧΙΧ в. върху руините на по-ранната църква, е построен значително по-голям храм с обща дължина 32,60 метра. Този втори храм, заедно с подпорните зидове около него, променя цялостно образа на терена на обекта. По-голямата част от стените на възрожденския храм са запазени на височина от около 2 метра, а южният зид е запазен на височина 6 метра.
При проучването са открити фрагменти от средновековни и възрожденски стенописи и над 65 находки – фрагменти от каменни кръстове, керамика, различни метални предмети. Сред тези находки се откроява фрагмент от седемредов строителен надпис от XIII – XIV век.
В текста му се споменава възстановяването на обществена сграда в средновековния Мелник с усилията на неизвестен досега епископ на име Василий. Датата, изписана в края на текста, за съжаление е запазена само частично, без годината – 13 април или 13 юли. Предполагаме, че този надпис е свързан с преустройство на средновековната църква.
Обектът е включен с постер в Националната изложба „Българска археология", която се открива на 15 февруари в Националния археологически институт с музей към БАН. Каменният надпис ще бъде изложен в експозицията на НАИМ-БАН за три месеца.
Коментари