Разследват общинари за местни данъци и такси
Върховна административна прокуратура разследва общински съветници и техните председатели за решения, свързани с местни данъци, такси и други актове.
При проверка са разкрити нарушения в няколко общини в Югозапада.
Изготвени са 94 протести до съответните административни съдилища.
Сред нарушителите са местните управници в Рила, Бобов дол, Невестино, Перник, Радомир, информираха от прокуратурата.
Към момента 25 прокурорски акта са уважени, а за неприключилите производства ще бъде предоставена допълнителна информация.
От държавното обвинение поясняват, че преди гласуване на решения за местни данъци и такси се изработва и публикува проект на акта на интернет страницата на съответната Община или общински съвет, заедно с мотиви или доклад съгласно чл .26 и чл .28 от Закона за нормативните актове.
На заинтересованите лица се предоставя най-малко 14-дневен срок за предложения и становища по проекта, като след законодателната промяна в сила от 4.11.2016 г. срокът за обществени консултации по правило е не по-кратък от 30 дни. Компетентният орган издава нормативния административен акт, след като обсъди проекта заедно с представените становища, предложения и възражения.
Описаните изисквания са въведени от законодателя с цел да се осигури зачитане на принципите на необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, субсидиарност, пропорционалност и стабилност.
Припомняме, само преди дни Административен съд - Благоевград отмени като незаконно решение за определяне на такса смет за настоящата година.
Според магистратите, кметът на община Благоевград Атанас Камбитов, в качеството си на съставител на проекта, е приложил писмено предложение и мотиви, които обаче не са пълни. Не са изложени съображения по всички критерии, посочени в чл. 28, ал.2 от ЗНА, включително за съответствието с правото на Европейския съюз.
"Тъй като по отношение на приетия проект на наредбата цитираните законови изисквания не са спазени, то при издаването на подзаконовия нормативен акт съществено е нарушена процедурата, а именно - причините, които налагат "приемането му, целите, които се поставят, финансовите и други средства, необходими за прилагането на новата уредба, очакваните резултати от прилагането, включително финансовите, ако има такива", реши съдът в Благоевград.
"За да се определи таксата за битови отпадъци според количеството им, изхвърляно от гражданите, са необходими значителни инвестиции и разходи за закупуване на технически измервателни средства, за човешки ресурси за организиране и извършване на необходимия контрол, което според вносителя ще доведе до увеличаване на разходите за администриране на таксата, които ще следва да бъдат включени в цената на услугата за сметка на ползвателите", мотивират се магистратите.
Коментари