"Резиденция Баба" в гоцеделчевско село

12/09/2017 12:56 0 Коментирай

В Гоцеделчевско действа "Резиденция Баба", в рамките на която млади мъже и жени живеят в селски домакинства.

До 25 септември професионалисти от различни градове на страната и области - педагози, културолози, еколози, финансист, икономисти, етнолог, редактор, студентка по режисура - помагат в селата в региона, като черпят от местните хора традиции и занаяти, запазени до днес.

Младите са заселени в село Лъжница.

Преди заминаването си за селото участниците преминаха през задълбочено обучение с организаторите от „Фабрика за идеи“, което им даде подготовка и умения да събират и документират ценен фолклор, но и да наблюдават и виждат актуалните нужди в селата, за да дискутират решенията и започнат заедно с местните хора социално-предприемачески инициативи, отговарящи на нуждите на хората в региона.

Възрастта на "резидентите" е между 21 и 40 години. Работят и в съседните села в стремеж да открият и запазят ценен фолклор, да помогнат в решаването на местни предизвикателства и да са в помощ на домакинствата, които ги приеха с отворени обятия.

Вече обръщат сено, учат се да правят халва, кори, юфка и шупла с праз и други местни ястия.

"Избрахме Лъжница, защото във време на разделение между поколения, религии, града и селото, само чрез истинска и сърдечна среща имаме шанс да покажем, че на чисто човешко ниво човеколюбието е реалност в България, но трябва да имаме сърце и очи да го видим без воалите, които медиите и политиката слагат като преграда между обикновените хора. Защото именно човеколюбието е основен актив на обикновените хора във време на криза на отчуждението и изкуствени разделения", коментира Янина Танева,.

Селото домакин - Лъжница, не е обезлюдяващо се, което позволява да бъдат изследвани така важните условия, които могат да поддържат една селска общност жизнена. Селото същевременно е изключително богато откъм запазен фолклор и занаяти.

Лъжница е българомохамеданско село в полите на Пирин, запазило древни обичаи и традиции, но, за съжаление, рядко посещавано от туристи въпреки уникалната си природа и запазени обичаи.

Между 20 и 25 септември, преди да си тръгнат от селото домакин, резидентите ще организират, заедно с местните хора, прощално събитие - празник, на което са поканени всички и за което ще бъде споделена повече информация, когато има яснота за датата.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook