Забраняват стиропора за саниране на високи сгради
Предприемат действия за забрана на горими изолационни материали от рода на стиропора при санирането на сгради с височина над 28 метра.
Разглеждат се промени в нормативните изисквания, с които ще се въведе въпросната забрана и по пози начин ще се намалят рисковете от пожари.
"В повечето държави в Европа за изграждане и саниране при такива блокове се разрешава използването изолации от негорими материали, покриващи изискванията на клас „А“. Само 3 страни в Европа - Италия, Испания и Финландия, позволяват да се слага продукти от клас „В“. Ние обаче сме най-либерални, позволявайки - клас „С“ и в това отношение България е единствена", поясни Йордан Николов от Българска асоциация за изолации при строителството, цитиран от "Монитор".
Той припомни случаите от миналата година с използването на румънски стиропор, който по документи покривал този клас, като с него бяха санирани високи блокове в рамките на Националната програма.
"Проблемът с вносния стиропор от Румъния още не се е решил. Доколкото знам се извършват още проверки. Правят се изпитания в българска лаборатория на тези стиропори, но това на практика е все едно да пробваме дали нафтата гори. Нали знаете, протоколи могат да се изкарат всякакви. В цял свят стиропорите са в клас „Е“. Всички специалисти знаят, че какво и да се прави с материали от органичен произход не може да се постигне негоримост. Максимумът за тях е клас „D“, само тук румънците са успели да го произведат от клас „C”. Сега едната фирма, вносител на материала вече не се допуска да работи в България, защото има забрана. Другата обаче вдигна цените като задължава строителите да купуват цялата система, а не само материалът", коментира експертът.
Според него разликата за голям висок блок от 15 етажа, чието саниране струва към 1,3 - 1,5 млн. лева, излиза максимум 30 000 лева или не повече от 2-3 процента. Подобна сума е назначителна, а рискът от пожар се увеличава многократно. Причината все още да се използват такива материали е, че при наддаването на търговете фирмите свалят цените, за да вземат поръчката“, смята изпълнителният директор на БАИС.
Не се поставят и противопожарни ивици от негорим материал върху изолацията. Те са задължителни и за по-ниските сгради, изолирани със стиропор.
Коментари