Ръждива оса унищожава горите в Симитлийско

05/05/2020 16:01 0 Коментирай

Заради отложено пръскане срещу ръждива листна оса са унищожени горски масиви в Симитлийско, алармираха местни жители.

Въпреки обещаното третиране срещу вредителите, това не е извършено през април, когато е излюпването на гъсениците. Това е довело до съхнене на горите. Местни жители се опасяват, че заради нашествието на вредителите, ще се наложи масова сеч в региона, от което ще спечелят определени фирми.

От Югозападното държавно предприятие в Благоевград обясниха, че пръскането е отложено заради извънредното положение с коронавируса.

"В прогнозата на Лесозащитна станция – София, която е компетентният орган по защита на горите от болести и вредители, беше предвидено провеждане на въздушно пръскане срещу ръждивата борова листна оса в засегнатите райони през пролетта. Според биологията на вредителя и вида на използвания продукт за растителна защита провеждането на лесозащитни мероприятия през настоящата година трябваше да се извърши в срок не по-късно от края на месец април. Поради обявяване на извънредно положение, свързано с разпространението на COVID-19, предвиденото въздушно пръскане се отложи за следващия вегетационен период. През последните месеци се наблюдава съхнене в иглолистните гори в териториални поделения на ЮЗДП в областите Благоевград и Кюстендил, причинено от ръждивата борова листна оса", потвърдиха от ЮЗДП.

"Гъсениците на ръждивата оса са растителноядни и не са опасни за хората, но може да доведат до сериозно обезлистване на дърветата. Тази година най-силно засегнати са горите в районите на държавните горски стопанства в Симитли, Благоевград и Рилски манастир. Преди две години вредителят беше обхванал борови гори в района на Радомир и Дупница, което наложи провеждането на въздушно пръскане", припомниха от горското предприятие в Благоевград.

"Гъсениците на боровата листна оса се излюпват в началото на пролетта и се хранят с иглолистата през месеците април и май. Младите гъсеници изяждат частично листата и оставащите части пожълтяват и причиняват наблюдаваното „съхнене“ на гората, което е повод за многобройните сигнали и запитвания от загрижени приятели на гората. Независимо от това в същата година отново се появяват нови иглици и дърветата се възстановят. Специалистите по лесозащита и лесовъдите от териториалните поделения на ЮЗДП, ЛЗС – София и РДГ – Благоевград ще продължават да наблюдават и в следващите месеци горските територии за болести и вредители", обещаха горските.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook