Спасяват биотопни дървета
Предприеха действия за законово стопанисване на буковите и дъбовите гори.
Тревожно е състоянието и на горите от черен бор във водосбора на язовир Огняново.
Акцент в дискусията на горските е грижите, които трябва да се полагат за иглолистните култури, изкуствено създадени от поколения лесовъди през последните сто години с цел борба с ерозията и укротяване на поройните реки в района, съобщиха от ЮЗДП-Благоевград.
В местността „Кадийца” във Влахина планина експертите обсъдиха иновативен метод, приложен от „ДГС Симитли” при стопанисването на 130-годишна букова гора.
Насаждението е част от европейската екологична мрежа Натура 2000 и затова специално внимание беше отделено на запазването на групи от така наречените биотопни дървета, които са естествена среда за живот на птици и насекоми.
В 100-годишни иглолистни гори в „ДЛС Дикчан” бяха демонстрирани лесовъдски мероприятия, насочени към поддържане на различни по възраст дървета, които гарантират устойчивост на насажденията и съхраняване на родопските горски пейзажи.
„ЮЗДП е много иновативно предприятие”, коментира инж. Станислав Лазаров-лесовъд на частна практика и един от лекторите в съвещанията. Според него пример за това е разработената интерактивна карта на горите в Югозападна България и участието на предприятието в редица научни проекти за подобряване на стопанисването им.
Коментари