Съпругата на ректора Марин е юрист за три години в ЮЗУ

15/03/2024 08:52 5 Коментирай
Снимка архив Снимка: архив

Сред докладваните пред МОН нарушения, в Югозападния университет се допуска обучение в съкратени срокове в специалност "Право". Има също неспазване на хорариума по задължителните дисциплини, признаване на изпити от една образователно-квалификационна степен в друга.

По-конкретно, въпросното съкратено обучение се отнася за съпругата на сегашния ректор Николай Марин. Това съобщиха бивши преподаватели от ЮЗУ в свое писмо до институциите. По времето на дипломирането ѝ Марин е бил декан. А преди това и зам.-декан на Правно-историческия факултет на ЮЗУ. Мария Марина е била прехвърлена от специалност “Международни отношения” в ЮЗУ в специалност “Право” през 2020 година, а се е дипломирала през 2023 година, пише segabg.com.  Пред медиите ректорът на ЮЗУ проф. Марин заяви, че нарушение на закона няма, защото предсрочното завършване на “Право” е било разрешено от закона. По думите му до 2022 г., предсрочното завършване на тази специалност не е било забранено. Не е било забранено и признаването на учебни дисциплини от други специалности. “Обхватът на проверката е 2015-2018 г. Задайте си въпроса, може ли закон, който е изменен през 2022 г., да се прилага за периода на проверката, която за специалност “Право” е 2015-2018 г.”, заяви той. Въпросните изменения в Закона за висшето образование от 2022 г. постановяват, че за продължаване на обучението по специалност от регулирана професия може да се признават завършени периоди на обучение. И присъдени кредити само от проведено обучение по същата специалност от регулирана професия и в същата степен на висше образование. Т.е. преди това очевидно е можело да се прехвърлиш от международни отношения в право, както се е случило. Друг нов текст от преди 2 г. гласи, че “не се допуска обучение в съкратени срокове по специалности от регулирани професии. Освен ако това е предвидено изрично в държавните изисквания за придобиване на висше образование по съответната специалност от регулирана професия”. И това условие е липсвало преди 2022 г. Тоест от него излиза, че право тогава е можело да се завърши в съкратени срокове.

Друг текст в закона обаче, който не е бил изменян (чл. 42, ал. 8 от ЗВО), гласи, че “диплома за завършена степен се присъжда след успешно изпълнение на всички задължения, предвидени по учебен план, независимо от календарния срок на обучение”. Т.е. той допуска съкратени срокове на обучение, но след покриване на часовете по учебен план.

Въпросът, който изниква, е колко са часовете по учебен план по специалността “Право” в ЮЗУ? Хорариумът е уреден в наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалност “Право”. Въпросната наредба е заменена с нова, отново през 2022 г., малко преди да се случат и промените в Закона за висшето образование.

Справка в старата наредба за право показва, че до 2022 г. обучението за придобиване на висше образование по специалността “Право”, степен “магистър”, е с продължителност “не по-малко от 10 семестъра и с минимален хорариум 3500 учебни часа”. И по сегашната наредба е същото – 5 г. или 10 семестъра. Според нея студентите от втори до четвърти курс трябва да имат задължителна учебна практика. Не по-малко от две седмици годишно в администрациите на изпълнителната власт по публичноправни науки. И на съдебната власт по гражданскоправни и наказателноправни науки. Съотношението между лекции, упражнения и учебна практика пък се определя от висшето училище съгласно неговия правилник. Като часовете за лекции не могат да бъдат по-малко от половината хорариум. Според учебния план за специалност “Право” в ЮЗУ, аудиторната заетост е определена на 3510 часа, а извънаудиторната – на 5730 часа, т.е. 9240 часа за 10 семестъра, или 924 часа за семестър. Така излиза, че човек следва да има по 61 часа на седмица, или по 12 часа на ден за 5-дневна седмица – и то само ако завърши за 5 години. За 3 години сметките показват, че човек трябва да учи по 20 часа на ден, ако учи 5 дни от седмицата, или по 14 часа на ден, ако учи 7 дни в седмицата.

От учебния план за специалност “Право” в ЮЗУ се вижда също така, че някои от дисциплините са с хорариум, доста по-нисък от минимума по наредбата за държавните изисквания (старата). Според нея обща теория на правото трябва да се изучават за 105 часа, докато в ЮЗУ са 75 часа. Наказателно процесуално право според наредбата следва да се изучава в рамките на поне 135 часа, в плана на ЮЗУ е 90 часа. Гражданско процесуално право пък в ЮЗУ се учи за 105 часа, вместо за 180 часа.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Йоцо -
    Бълват доктори на килограм само и само парите да докопат , а дали получават нужния ценз - на кой му пука , плащаш и си доктор.Жалко , много жалко е всичко това
  2. Студент -
    Ако не си платиш изпит не го взимаш , това е ЮЗУ , всичко е кеш без да получиш нужното образование
  3. Възмутен -
    До дяда и Горанов Напълно подкрепям коментарите, много сте точни
  4. Горанов -
    Пълна деградация на ЮЗУто с този ректор
  5. Дядо -
    Марин и Юрука са мозъците на схемата с фалшиви дипломи, сега се правят на ощипани моми

Социално

новини благоевград facebook