Заплашват със скъпо олио

31/01/2024 08:38 0 Коментирай
Снимка архив Снимка: архив

Земеделското министерство целенасочено работи против интересите на българските преработватели. Непрекъснатият икономически и лобистки натиск от страна на земеделските производители не позволява на правителството да предприеме справедливи решения спрямо всички отрасли, които разчитат на земеделски суровини. По този начин подкрепя политика на бавно задушаване на една от големите и успешни преработвателни промишлености, в които България е на едно от водещите места в света, но може би ще стане поредната, за която ще говорим в минало време, казват в разпространена позиция Сдружението на производителите на растителни масла по повод невъзможността вече почти цяла година да внасят слънчоглед от Украйна.

Сдружението упреква министерството, че спирането на вноса се е превърнало в негова първа грижа през последната година. След временната забрана от пролетта на 2023 година, която след това бе удължена, вносът на зърнени и маслодайни култури от Украйна е свободен от 1 декември 2023 г. Въпреки това до момента няма нито един одобрен лиценз за внос от Украйна в България, посочват от преработвателите на слънчоглед и рапица. Украинските износители се позоваха на предизвикан от българската държава форсмажор и отмениха договорите си за доставка на слънчоглед и рапица, предназначени за българската преработвателна промишленост, обяснява Яни Янев, председател на сдружението.

В същото време правителството се срещна вчера за пореден път с недоволните зърнопроизводители, за да договарят нови "украински помощи" за тази година, а също и да изготвят обща позиция пред Брюксел за въвеждане на ограничения за украинския внос. Производителите на олио предупреждават, че също са готови на протести и стачни действия, ако вносът на слънчоглед от Украйна не се отблокира. От позицията им става ясно, че българските производители на слънчоглед отказват да продават големи количества с намерение за реализация в следващата кампания. При липсата на суровина преработвателните предприятия ще започнат да затварят още тази пролет.

Използването на ограниченията за внос от Украйна като опит да се потушат исканията на земеделските стопани не е решение на техните проблеми, казват преработвателите. Те посочват, че проблемът е високата себестойност на българската земеделска продукция в настоящата кампания поради високите разходи за производство и ниските добиви. Това е довело до неконкурентноспособност спрямо производителите в Русия и Украйна и ниските цени на външните пазари. И добавят: На българското земеделие са му необходими решения, които повишават конкурентноспособността му, а не такива, които целят единствено да компенсират тази неконкурентоспособност. Производителите на олио опровергават и мотива за всички тези ограничения - "да се предотврати повторна заплаха за родното производство на зърнени и маслодайни култури". Производството на слънчоглед от реколта 2023 е 1,62 милиона тона, а нуждите на преработвателите са над 4 милиона тона на годишна база.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook