Архитект разкри афера, довела до разрушаване на Скаптопара
Бившият главен архитект в Благоевград Огнян Тунтев е категоричен, че античното селище в село Покровник се разрушава по престъпен начин.
Тунтев коментира в групата "Спаси Скаптопара", че умишлено е изменен планът за строеж на един от лотовете на АМ "Струма", който засяга археологията край Благоевград.
"Трасето на автомагистралата е в нарушение на одобрения ОУП и последвалото в този вид издаване на разрешение за строеж, така че да премине през недвижимите археологически културни ценности и да ги разруши. Това изключва като оправдание, действия, позовани на непредвидено откриване на недвижими археологически културни ценности. При разрушаване и преместване недвижимите археологически културни ценности губят необратимо своята автентичност и субстанцията си на недвижима археологическа културна ценност", коментира Огнян Тунтев.
Той илюстрира фактите нагледно със снимки, от които се вижда извадка от ОУП, което доказва общото мнение в Благоевград, че всичко е направено с цел да се спаси стадиона на футболиста Ивайло Андонов.
"Вижда се и непредвидения в плана завой на АМ Струма, който сякаш нарочно се отклонява от трасето за да разруши "Скаптопара". Съгласно трасето, утвърдено от ОУП, недвижимите археологически културни ценности остават встрани от автомагистралата и се запазват изцяло", заяви Тунтев в социалната мрежа.
"По силата на отклоненото трасе, почти половината от античните обекти са предвидени за разрушаване, като с това се нарушава и целостта на древния град. Недвижимите археологически културни ценности, предвидени за разрушаване, са отразени в заданието за изготвяне на проектите за ОУП на Община Благоевград още през 2005 година, което е станало мое достояние в качеството ми на главен архитект на Община Благоевград и Председател на ОЕС по приемането му. Те са отразени надлежно, видимо и напълно разбираемо както в окончателния проект на ОУП, одобрен с Решение № 27 по Протокол № 3/25.02.2011 година на Общински съвет - Благоевград, а също така и в кадастралната карта и кадастралния регистър на землището на града, одобрени със Заповед РД-18-32/10.05.2006 година на изпълнителния директор на Агенцията по геодезия картография и кадастър", обясни ексглавният архитект Тунтев.
"Въпреки това, в одобрените проекти за автомагистралата липсват напълно проектни решения, съобразени с наличните и официално известни недвижими археологически културни ценности, като премостване, подмостване или заобикаляне. АМ трябва да върви по права линия през полето и игрището в Покровник, оградено с туи, до завоя при детелината над шосето за селото. Вместо това, от края на афалта се вижда, че АМ "Струма" завива надясно и нагоре - на запад, за да заобиколи игрището, но минава точно през разкопките. След това, набрала височина, автомагистралата минава през множество дерета, оврази с много водостоци и се връща обратно към детелината над шосето за Покровник. Иначе казано - АМ "Струма" завива, разрушава, оскъпява значително цената и се връща в утвърденото трасе", категоричен е Тунтев.
Огнян Тунтев обясни, че разрешението за строеж е този лот е издадено от МРРБ, чрез правомощия към директора на АП.
За да се обжалва пред Върховен административен съд, трябва да има заинтересувана страна, поясни Тунтев в групата "Спаси Скаптопара". Той дава съвет на гражданската инициатива да се подаде сигнал до Върховна касационна прокуратура за проверка за наличие на длъжностни и документни престъпления.
Коментари