Багерите минават през Скаптопара до месец

08/06/2018 10:55 5 Коментирай
Снимка архив Снимка: архив

До един месец приключват разкопките в района на село Покровник, където се предполага, че е античното селище Скаптопара - предшественик на Благоевград.

На 20 юли археолозите, работещи на трасето, което е част от АМ "Струма", трябва да приключат и да се произнесат за откритите находки, информираха от Агенция "Пътна инфраструктура".

Изразеното досега от археолозите на доцент Здравко Димитров становище е, че ценните артефакти може да се изнесат встрани и изграждането на автомагистралата да продължи. В момента в участъка, в който се извършват проучвания, строителни работи няма, казаха от АПИ.

Предстои стартиране на тръжните процедури за избор на изпълнители за проектиране, строителство и за надзор на най-сложния участък от АМ „Струма“ през Кресненското дефиле.

Това е възможно, след като на 23 май Върховният административен съд отхвърли постъпилите жалби, с което е потвърдил Доклада за оценка на въздействието на околната среда и предложения Източен вариант на трасе на магистралата.

Изграждането на другите другите две отсечки от АМ „Струма“ – от Кресна до Сандански и между Благоевград и Крупник, е в график. През октомври с близо половин година предсрочно ще бъде пуснат участъкът между Кресна до Сандански, сочат от АПИ.

Благоевградчани са категорични в искането римският град да се запази и да се възстановят църквата и всички останали находки, датиращи от Трети век. 

Те смятат, че трасето унищожава историята на града, за сметка на частните интереси, като визират стадионите на футболиста Ивайло Андонов - братовчед на лидера на ГЕЛБ в Благоевград Йордан Андонов.

"Ако благоевградчани не успеят с искането за промяна на траесто, при строителството на автомагистралата, ще се погуби ранно християнски храм, датиращ от Втори век. Църквата е от времето на император Константин Велики и неговите синове Констанций и Констанс.

Сградата представлява еднокорабна конструкция с размери 10 на 6 метра и е част от комплекс от жилищни, обществени и производствени сгради. Построена е след приемане на християнството от Римската империя след Църковният канонотворчески събор в Сердика-днешна София, свикан в 342 година, като II-ри вселенски от императорите Констанс и Констанций II, за да се осигури църковен мир в Римската империя".

Археолози сочат, че църквата, открита в Тракийското селище край Благоевград, е еднотипна със запазените до днес сгради и останки от църквите, в които са заседавали епископите в Сердика - базиликата "Света София", ротондата "Свети Георги" и гражданската сграда до нея.

 

 

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Plovdiv -
    Ne si imate svestni voda4i d i vsi4ki ste liza4i
  2. Маке -
    Ей НАСО не свивай като...спаси Скаптопара и майха оняя с фестивалите
  3. До Пловдив -
    Какви Макета бре, тия са пълни пумияри и педали...е..т ги и искат още.
  4. Plovdiv -
    Egati ste predateli= Davate se bez bunt= A uj ste maketa
  5. Марта Стоянова -
    Благоевградчани, не спете, утре ще е късно! Срамота и грехота е да изринеш историята си с багери!

Социално

новини благоевград facebook