Масово посрещане на Трифон Зарезан в Пиринско
Масово в Пиринско почитат Свети Трифон. Всички лозови масиви се заразявт символично в чест на светеца - пазач на лозята и плодородието.
Ритуално зарязване на лозята има в благоевградското село Дъбрава, в симитлийското Черниче, в Мелник, както и в населените места в Санданско и Петричко.
Зарязването се изпълнява обикновено от мъжете лозари, макар че на места в Югозападна България зарязват жени, моми и ергени или двама съпрузи.
6519 именници празнуват на Трифон Зарезан. 4403 са мъжете, а 2116 са жените, сочи справка на Националния статистически институт.
Заедно с тях празнуват лозари, винари, градинари, както и всички, които обичат виното. Празникът се нарича още като Зарезановден.
Според българските традиции, рано сутринта стопанката омесва хляб - пресен или квасник. Освен това сготвя и кокошка, която по традиция се пълни с ориз или булгур. Кокошката се вари цяла, а след това се препича. В нова вълнена торба се слага питата, кокошката и бъклица с вино. С такива торби на рамо мъжете отиват на лозето, където се прекръстват, вземат косерите и от три главини всеки отрязва по три пръчки. След това отново се прекръстват и поливат с донесеното вино лозите.
Този ритуал се нарича "зарязване". След това всички се събират и избират "царя на лозята". Едва тогава започва общо угощение. "Царят" е окичен с венец от лозови пръчки, който носи на главата си, и с друг венец, който слага през раменете си.
Коментари