Съветниците предадоха благоевградчани
Благоевградските парламентаристи отхвърлиха искането за провеждане на референдум относно римското селище при Покровник и Зелен дол.
Срещу общественото допитване до благоевградчани гласува реално само един от ОбС, но за сметка на това 20 се въздържаха от вот. Едва 14 съветници подкрепиха предложението за референдум за Скаптопара по време на извънредната сесия днес.
"Въздържаха се" се съветниците от ГЕРБ, тези от групата на общинския председател Радослав Тасков, юристът Албина Анева, Рашко Динков.
Единственият, който открито гласува "против" инициирането на референдум, е Васил Миладинов.
Не бе прието и провеждане на Общо събрание, предложено като форма преди ден от кмета Атанас Камбитов, но внесено от съветника на ГЕРБ Кирил Илиев.
Въпросите, формулирани в допитването бяха "Съгласни ли сте намерените археологически обекти да се запазят на мястото си и да се забави срокът на строителството на автомагистрала „Струма“ и "Съгласни ли сте намерените археологически обекти да бъдат запазени с преместване и строителството на автомагистрала „Струма“ да продължи".
Против Общо събрание на гражданите вот даде също един от местната власт. 17 гласуваха "за". 16 решиха за се въздържат.
Заседанието бе превърнато в говорилня за това колко е важна АМ "Струма", чуваха се мнения, че римското селище трябва да се запази като културно-историческо наследство на Благоевград, но с решението си ОбС не даде възможност на хората, пратили ги в местната власт да изразят своята позиция по най-демократичния начин - референдум.
"Оказва се обаче, че трасето на АМ "Срума" вече е променено с 1 километър по искане на кмета на Симитли Апостол Апостолов. Значи за Симитли може, за Благоевград не може", заяви пред местните парламентаристи основният инициатор за Скаптопара Лазар Андреев.
Припомняме, за спасяването на Скаптопара преди дни бяха проведени два протеста, на един от които пристигна премиерът Бойко Борисов. Той даде месец и половина срок да се реши казуса с уникалните разкопки, които са на площ от 120 декара.
Членове на групата "Ние сме против застрояването на разкопките край Благоевград" сигнализираха, че багерите за строежа на един от лотовете на АМ "Струма", който минава през римсокото селище, са в непосредствена близост до находките, открити от екипа на доцент Здравко Димитров.
Благоевградчани алармираха, че багери ще разрушат всичко около Покровник, водени от решението да се спаси стадиона на футболиста Ивайло Андонов - братовчед на лидера на ГЕРБ в Благоевград - Йордан Андонов.
Ако благоевградчани и Инициативният комитет не успеят с искането за промяна на траесто, при строителството на автомагистралата, ще се погуби ранно християнски храм, датиращ от Втори век. Църквата е от времето на император Константин Велики IV и неговите синове Констанций II и Констанс. Най-ценната документирана находка към момента е храмът на император Константин Велики IV и неговите синове. Сградата представлява еднокорабна конструкция с размери 10 на 6 метра и е част от комплекс от жилищни, обществени и производствени сгради. Построена е след приемане на християнството от Римската империя след Църковният канонотворчески събор в Сердика-днешна София, свикан в 342 година, като II-ри вселенски от императорите Констанс и Констанций II, за да се осигури църковен мир в Римската империя.
Археолози сочат, че църквата, открита в Тракийското селище край Благоевград, е еднотипна със запазените до днес сгради и останки от църквите, в които са заседавали епископите в Сердика - базиликата "Света София", ротондата "Свети Георги" и гражданската сграда до нея.
Коментари